Gwarancja ubezpieczeniowa - Zabezpieczenia
Celem zabezpieczenia gwarancji ubezpieczeniowej jest zabezpieczenie roszczeń zwrotnych gwaranta do wnioskodawcy gwarancji,
wniesienie zabezpieczenie ma również na celu wymuszenie na podmiocie wnioskującym a więc podmiocie który ma wykonać zlecenie aby zlecenie to wykonał z najwyższa starannością, brak zabezpieczenia mógłby prowadzić do braku staranności przy wykonywaniu zlecenia na rzecz beneficjenta gwarancji i tym samym realizacji gwarancji. Zabezpieczenie pełni więc dodatkowo funkcję prewencyjną.
Poniżej zamieszczono opis najczęściej akceptowanych zabezpieczeń przez gwaranta.
Zabezpieczenia podzielone zostały na osobiste ( zabezpieczeniem jest cały majątek ) i rzeczowe ( zabezpieczeniem jest określona rzecz).
Zabezpieczenia osobiste
- Weksel – rodzaj papieru wartościowego sporządzany w ściśle określonej formie zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy weksla do zapłacenia określonej sumy pieniężnej, rodzaje weksli : weksel własny, weksel trasowany.
- Poręczenie cywilne – umowa w której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela, że wykona zobowiązanie dłużnika.
- Poręczenie wekslowe – poręczenie złożone na wekslu, poręczyciel odpowiada na równi z osoba za którą dług wekslowy poręczył, poręczenie musi być złożone na wekslu.
- Przelew wierzytelności – przeniesienie wierzytelności ( długu ) przez wierzyciela ( osoba uprawniona do spełnienia, otrzymania świadczenia ) na osobę trzecią.
- Przejęcie długu – wstąpienie przez osobę trzecią w miejsce dłużnika.
- Przystąpienie do długu – rozszerzenie odpowiedzialności za spełnienie świadczenia przez dłużnika na osobę trzecią.
- Zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości – przyrzeczenie dłużnika do przeniesienia prawa własności nieruchomości na wierzyciela w przypadku niewykonania zobowiązania.
- Dobrowolne poddanie się egzekucji – poddanie się egzekucji przez dłużnika bez potrzeby wszczynania postępowania sadowego, zgoda na dobrowolne poddanie się egzekucji zastępuje wyrok lub nakaz zapłaty, dokonywany w formie aktu notarialnego ( art. 777 ust 4 i 5 kodeksu postępowania cywilnego ).
Zabezpieczenia rzeczowe
- Przewłaszczenie na zabezpieczenie – przeniesienie własności rzeczy ruchomych przez dłużnika na wierzyciela, umowa jest zawierana pomiędzy właścicielem rzeczy a wierzycielem.
- Zastaw zwykły na rzeczach – ograniczone prawo rzeczowe, przedmiotem zastawu może być rzecz ruchoma.
- Zastaw zwykły na prawach – zastaw na zbywalnych prawach majątkowych.
- Zastaw rejestrowy – zastaw na rzeczach ruchomych lub prawach majątkowych wpisany do rejestru zastawów.
- Hipoteka – ograniczone prawo rzeczowe nieruchomości.
- Kaucja – określona kwota przeznaczona na zabezpieczenie przyszłych roszczeń.
- Blokada środków pieniężnych – blokada środków pieniężnych na rachunku bankowym.