Gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty za roboty budowlane.
Gwarancja ta to to samo co gwarancja zapłaty za wykonane prace, została ona opisana ze względu na fakt, że została ona przewidziana w przepisach kodeksu cywilnego, w artykule 6491.232,
§ 1. Gwarancji zapłaty za roboty budowlane, zwanej dalej „gwarancją zapłaty”, inwestor udziela wykonawcy (generalnemu wykonawcy) w celu zabezpieczenia terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych.
§ 2. Gwarancją zapłaty jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, a także akredytywa bankowa lub poręczenie banku udzielone na zlecenie inwestora.
§ 3. Strony ponoszą w równych częściach udokumentowane koszty zabezpieczenia wierzytelności.
Paragraf 1 niedo końca jest poprawny ponieważ inwestor nie może udzielić gwarancji ubezpieczeniowej, raczej wnioskuje o taką gwarancję i po jej otrzymaniu przekazuje ją głównemu wykonawcy.
Wykonawca (generalny wykonawca) robót budowlanych może w każdym czasie żądać od inwestora gwarancji zapłaty do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, zaakceptowanych na piśmie przez inwestora.Jeżeli wykonawca (generalny wykonawca) nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia. Brak żądanej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. Inwestor nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania robót budowlanych, jeżeli wykonawca (generalny wykonawca) był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących inwestora. Jednakże w wypadku takim inwestor może odliczyć to, co wykonawca (generalny wykonawca) oszczędził z powodu niewykonania robót budowlanych.
Stronami gwarancji będą :
- Głowny wykonawca, wykonawca, - jako beneficjent gwarancji.
- Inwestror - jako wnioskodawca gwarancji.
- Ubezpieczyciel - jako gwarant, wystawca gwarancji.
inna sytuacja :
- Główny wykonawca - jako wnioskodawca gwarancji.
- Podwykonawca - jako beneficjent gwarancji.
- Ubezpieczyciel - jako gwarant, wystawca gwarancji.